Blog
Na czym polega sprawdzanie drożności przewodów kominowych?
Przeglądy kominiarskie powinno się przeprowadzać regularnie, przynajmniej raz do roku. Na taki obowiązek wskazują przepisy, ale to nie chęć uniknięcia mandatu powinna być główną motywacją zlecania kontroli. Drożność przewodów kominowych ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa domowników. Jeżeli będą zatkane, spaliny nie znajdą ujścia, a to może stać się przyczyną tragedii. Zaczadzeń i pożarów da się uniknąć wyłącznie dzięki regularnym przeglądom. Przeglądy kominiarskie składają się z kilku etapów, ale zawsze rozpoczyna je sprawdzenie drożności przewodów.
Jak często należy wykonywać przeglądy kominiarskie?
Kominy pełnią kluczowe funkcje przy odprowadzaniu spalin. Ich niedrożność nie tylko zaburza funkcjonowanie systemów grzewczych, ale także może nieść tragiczne skutki. Zalegająca w przewodach sadza jest substancją palną. Niekiedy iskra wystarczy do tego, by zaczęła się palić. Pożar sadzy w kominie może się rozprzestrzeniać, co grozi nie tylko zniszczeniem mienia, ale także stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia domowników. Oprócz niedrożności kominów niebezpieczeństwo niosą też nieszczelności w przewodach. To przez nie ulatnia się tlenek węgla, który jest śmiertelnym zagrożeniem dla ludzi. Tragedii można jednak uniknąć, wykonując okresowe przeglądy kominiarskie. O tym, jak często powinno się je wykonywać, piszemy poniżej.
Fakty i mity na temat pracy kominiarza
Większość z nas słysząc o kominiarzu, myśli o konieczności złapania się za guzik. Przesąd, iż widok kominiarza przynosi szczęście, na stałe zagościł w polskiej, ale i nie tylko polskiej tradycji. Okazuje się, że spotkanie z kominiarzem to nie tylko szansa na szczęście, ale przede wszystkim sposób na to, by zadbać o bezpieczeństwo w swoim domu. Regularne przeglądy przewodów kominowych oraz systematyczne udrażnianie komina pozwalają uniknąć pożarów i zatruć. O tym, jak ważna jest praca kominiarza, nie trzeba zatem przypominać. Warto jednak poznać kilka faktów na jej temat, weryfikując przy okazji nieprawdziwe teorie. Jaka jest praca kominiarza? Przeczytasz o niej poniżej.
Jak prawidłowo wyczyścić komin?
Kontrola stanu przewodów kominowych ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa. Zatkany komin może być przyczyną pożaru lub zatrucia spowodowanego tym, że nie ma możliwości odprowadzania spalin z kominka lub kotła. Z tego względu przeglądy powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku. Najlepiej zlecić to zadanie specjalistom, którzy przy okazji wykrycia nieprawidłowości, wyczyszczą przewody. Usługi kominiarskie w Gnieźnie i okolicach oferuje m.in. nasz Zakład Kominiarski Marek Musiał. Jeśli jednak nie ma możliwości zlecenia tej czynności, można się podjąć samodzielnego czyszczenia komina. O tym, co będzie Ci do tego potrzebne oraz jak przebiega cały proces, przeczytasz poniżej.